Home НОВИНИ Лекуваме се най-много от високо кръвно и хормони

Лекуваме се най-много от високо кръвно и хормони

134
0

/КРОСС/ Българинът иска най-често от своето джипи направление за кардиолог и ендокринолог. Това показва справка на Националната здравно-осигурителна каса за две години назад и за първото тримесечие на 2016 година, изготвена по искане на „Монитор“.
Тенденцията е напълно обяснима, след като у нас броят на хипертониците, които ползват лекарства с намаление по линия на касата, надхвърля 1,2 млн. души, коментира председателят на Българската лига по хипертония проф. д-р Свeтла Торбова. Има обаче и такива, които сами си купуват медикаментите. С техния брой се оказва, че всеки четвърти у нас е хипертоник, допълни водещият кардиолог. По думите на проф. Торбова в последните години зачестяват случаите на високо кръвно сред хората в млада и средна възраст за разлика от преди две десетилетия, когато се смяташе, че това е заболяване на хората предимно в пенсионна възраст.
Инфарктът пък покосява около 15 000 българи всяка година. 66 на сто от смъртните случаи са предизвикани от сърдечен удар, показват данни на Националното кардиологично дружество.
Кардиолозите посочват като основни причини за това нелекуваното високо кръвно налягане, обездвижването, затлъстяването, прекомерната употреба на алкохол и тютюнопушенето. Едва след тези фактори те споменат наследствеността.
Артериалната хипертония е заболяване не само на сърцето, тя засяга целия организъм. Това е една от най-разпространените и същевременно най-коварни болести, която протича без симптоми, каза д-р Евгений Анев – секретар на Българската лига по хипертония.
Само през първото тримесечие на годината са раздадени 19 628 203 направления. За цялата 2016 година все още не се знае с колко точно бройки ще разполагаме за преглед при специалист и изследвания, тъй като броят им се определя тримесечие за тримесечие от Надзорния съвет на касата. Със сигурност обаче е ясно, че до края на юни тя ни отпуска 1 992 032 направления. От тях за преглед при специалист са 1 693 539, което е с 80 645 повече в сравнение със същия период на 2015 година. Независимо че те са повече, е напълно възможно да не стигнат. Немалко възрастни хора взимат често направления за различни специалисти за всеки случай, дори да не им се налага в момента да ги ползват, оплакаха се от Националното сдружение на общопрактикуващите лекари. Някои от тях въобще не ходят на доктор, но няма система, по която да разберем това. Същевременно се оказва, че за други хора със здравословни проблеми няма свободни бройки, допълниха от там.
Въпросът с неизползваните талончета е от години. Няма обаче система, по която да бъдат глобени хората, които взимат направления, за да са им под ръка, но не ги използват, обясниха от НЗОК. На практика обаче нямало и разписани санкции за такива нарушения, пише „Монитор“.